Fredag aften kan du opleve Michael Schøt på Teater Vestvolden, hvor han vil optræde med sit show "Jubelpessimist". Showet er en balancegang mellem alvorlige betragtninger og legesyge observationer af verdens tilstand, og det lover et skud af glæde, varme og grin for publikum. Michael Schøt er kendt for sin evne til at tage aktuelle emner og forvandle dem til morsomme forestillinger, hvor han formår at forene alvor og humor på sin helt egen måde.
Tidspunkt: fredag 1. maj 2026, kl. 19:00
Sted: Teater Vestvolden, Hvidovrevej 241, 2650 Hvidovre
Entré: 280 kr + evt. gebyr
Senere på aftenen kan du fortsætte din fredag med en spændende koncertoplevelse med POWERSOLO på RIGA. Bandet, der blev dannet i Aarhus i 1996, er kendt for deres unikke kombination af garage rock, punk og psychedelisk blues. Med en international karriere og en ry for at levere uforglemmelige live shows, er denne koncert en unik mulighed for at opleve deres dynamiske musikalske univers. POWERSOLO lover en overraskelse til publikum, hvilket gør denne aften endnu mere spændende.
Tidspunkt: fredag 1. maj 2026, kl. 20:00
Sted: RIGA, Hvidovrevej 241, 2650 Hvidovre
Entré: Forsalg 195,- + gebyr, Dørsalg 230,-
Lørdag formiddag er det de yngstes tur til sjov og kreativitet på Hvidovre Hovedbibliotek. Her kan børnene udfolde sig med enkle kreative projekter i børnebiblioteket. Arrangementet er åbent for alle aldre, så det er den perfekte aktivitet for hele familien at deltage i og nyde en hyggelig formiddag sammen.
Tidspunkt: lørdag 2. maj 2026, kl. 10:30
Sted: Hvidovre Hovedbibliotek, Hvidovrevej 280, 2650 Hvidovre
Entré: Information ikke tilgængelig
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.